Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vystupujem z katolíckej cirkvi (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Čo bolo skôr?
Ako asi vznikli Evanjeliá? Azda nie v tradícii? Azda Ježiš nedal príkaz apoštolom: "Choďte a ohlasujte" a nie: "Choďte a píšte". Samotné evanjelia vznikali nesôr ako bolo ohlasovanie. Dokonca niektoré ani nenapísali samotní apoštoli, ale tí ktorým to oni ohlasovali. To znamená, že ústne ohlasovanie bolo skôr. Až neskôr to svätopisci zhrnuli do napísanej formy. Odporúčam prečítať Lk 1,1-4. Pravda popri tom cirkev učí, že všetko, čo potrebujeme ku spáse je obsiahnuté vo Svätom Písme a nič neustanovuje, neprikazuje, čo by nemalo aspoň malý podklad v Písme. Prajem oekný deň.
Jozef N.
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > >>

co bolo skor?

Od doby odovzdania Desatora na hore Sinai, keď Svätý Boh písal prstom po kamenných doskách (Exodus 31:18), až podnes bolo písané Božie Slovo zachované vo svete. Termín „Sola Scriptura“ alebo „jedine Písmo“ ako meradlo pravdy je akoby skratkou pre dôrazné a opakované vyhlásenia Písma a Božieho prikázania. Samotná fráza „Je napísané“ znamená výlučne zapísané, zaznamenané a nie niečo z počutia, čo sa len hovorí medzi ľuďmi. Príkaz veriť tomu, čo je napísané, znamená veriť len čistému Božiemu Slovu. Oddeľuje od všetkých ostatných zdrojov súbor spisov, ktorému má človek veriť. To, o čo ide pred Všesvätým Bohom, je Jeho nepoškvrniteľná pravda. V úplne poslednom prikázaní Biblie nám Boh rezolútne hovorí, aby sme nepridávali ani neuberali z Jeho Slova. „Ja osvedčujem každému, kto počuje prorocké slová tejto knihy: ak niekto pridá k nim, tomu Boh pridá pliag opísaných v tejto knihe. Ak niekto vezme niečo zo slov tejto prorockej knihy, tomu Boh vezme podiel na strome života a zo svätého mesta, opísaných v tejto knihe!“ (Zjavenie 22:18-19)
Jeho Slovo je samo osebe absolútne dostatočné. (Žalm 119:160)
Princíp „Sola Scriptura“ je v súlade so spôsobom, akým sa má slovo pravdy, ktoré pochádza od Boha, vykladať, ako vysvetľuje Žalm 36:10: „Lebo u Teba je prameň života a v Tvojom svetle svetlo vidíme.“ Božiu pravdu vidno vo svetle Božej pravdy. To je presne to isté, čo hovorí apoštol Pavel: „O tom aj hovoríme, nie síce naučenými slovami ľudskej múdrosti, ale (slovami), ktorými učí Duch. A tak duchovné posudzujeme duchovne.“ (1. Korintským 2:13). Zjavne vo svetle, ktoré vrhá Božia pravda, je viditeľná Jeho pravda. (Porovnaj Ján 3:18-21, 2. Korintským 4:3-7).
Apoštol Peter na podnet Ducha Svätého vyhlasuje: „Uvedomte si predovšetkým, že ani jedno proroctvo Písma nepripúšťa samovoľný výklad; lebo nikdy z ľudskej vôle nepovstalo proroctvo, ale Duchom Svätým vedení hovorili (svätí) ľudia Boží.“ (2. Petra 1:20-21). Logicky teda Peter objasňuje, že aby sa zachovala čistota písaného slova Svätého Boha, zdroj výkladu musí pochádzať z toho istého čistého zdroja ako prameň samotného Písma. Písmo sa dá správne pochopiť len vo svetle Písma, keďže ono jediné je nepoškvrnené. Len cez svetlo Svätého Ducha sa dá Písmo správne chápať. Svätý Duch spôsobuje, aby tí, ktorí sú Pánovi, chápali Písmo (Ján14:16-17,26).
Keďže Duch toto robí skrze Písmo, zjavne je to v súlade s princípom, že Písmo samotné je neomylnou zásadou výkladu jeho vlastnej pravdy: „Duch je, ktorý svedčí, pretože Duch je pravda.“ (1. Jána 5:6).
Tí, ktorí naozaj túžia byť verní Pánovi v tejto otázke meradla „Sola Scriptura“, sa musia obrátiť k Pánovi, aby poslúchli Jeho prikázanie: „Obráťte sa k môjmu karhaniu! Vylejem na vás svojho ducha, dám vám poznať svoje slová.“ (Príslovia 1:23) Ak niekto túži po pravde v tejto základnej otázke s postojom zo žalmu 51:17 so „srdcom skrúšeným a zdrveným“, Pán Boh ním nepohrdne, ale zjaví mu hlavný základ, na ktorom stál Pán Ježiš Kristus aj apoštoli. Slovami apoštola Jána: „To je ten učeník, ktorý svedčí o týchto veciach a napísal toto, - vieme, že je pravdivé jeho svedectvo.“ (Ján 21:24) Apoštol Ján písal, takisto ako Peter a Pavol, aby tí, ktorí sú spasení, vedeli, že jeho svedectvo je pravdivé. Úplnú dostatočnosť Písma vyhlásil apoštol Pavol: „Každé písmo, vdýchnuté od Boha, (je) aj užitočné učiť, karhať, napravovať a vychovávať v spravodlivosti, aby dokonalý bol človek Boží a spôsobný na všetko dobré.“ (2. Timoteovi 3:16-17) Písmo je všetkým, čo potrebujeme ako konečnú pravdu a autoritu.
 

Ešte raz.

Prečítaj si, prosím, Lk 1,1-4. Tam je reč práve o tom, že Lukáš napísal to, čo už viacerí nie napísali,ale povedali, presnejšie vyrozprávali.
Prajem pekný deň.
 

LK 1-4

Ked pisal Lukas Theophilovi tak bol rovnako inspirovany a teda zapisovatelom Bozich pravd rovnako ako ked Pavol pisal do Korintu alebo do Galacie. AK by som len pripustil ze k Pismu moze byt nieco pridane RKC samotnu uz napriklad diskvalifikuje skutocnost ze napriklad Biblia jasne zakazuje modlarstvo a RKC ho svojimi doktirnami podporuje.AK by bola pravda ze tradicia doplna Pismo tak takato tradicia by nikdy nemohla byt v protiklade v priamom rozpore s PISMOM o ktorom hovori ako o zdroji svojej tradicie. Rovnao to plati o ziskanie spasenia prostrednnictvom sviatosti versus o jedinecnej finalnje a dokonalej obeti Jezisa Krsta ktora dava spasenie skrze veiru samotnu
Tiez prajem pekny den
 
Hodnoť

Z katolickej cirkvi

by sa malo dat vystupit. Ak moze byt clovek exkomunikovany cirkevnou vrchnostou, tak by mal mat moznost aj vystupit na zaklade svojho presvedcenia.
 

stačí jednoduchý slovník:

"exkomunikácia" znamená vylúčenie zo spoločenstva (s dôsledkami, ktoré naopak, príslušnosť k spoločenstvu poskytuje), a nie zmazanie krstu, ktorý okrem začlenenia do spoločenstva spôsobuje ešte ďalšie skutočnosti. Tie sú vecou viery. Cirkev nebráni nikomu opustiť dobrovoľne jej spoločenstvo, ale zároveň za ním nezatvára dvere, aby sa mohol vrátiť, hoci aj na smrteľnej posteli.
 

 

Cirkev ktorá nedodržiava listinu ludských práv musí Ministerstvo zrušiť. Na to je zákon.
Najlepšie je citovať zákon
LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD
Čl.15
(1) Sloboda myslenia, svedomia a náboženského vyznania je zaručená. Každý má právo zmeniť svoje náboženstvo alebo vieru alebo byť bez náboženského vyznania.
ZÁKON zo 4.júla 1991
o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností
§ 1
(1) Každý má právo slobodne prejavovať svoje náboženstvo alebo vieru sám alebo spoločne s inými, súkromne alebo verejne, bohoslužbou, vyučovaním, náboženskými úkonmi alebo zachovávaním obradov. Každý má právo zmeniť svoje náboženstvo alebo vieru alebo byť bez náboženského vyznania.
§ 20
(1) Ak cirkev alebo náboženská spoločnosť koná v rozpore s týmto zákonom alebo podmienkami registrácie, vykoná registrujúci orgán konanie o zrušení registrácie.
 
Hodnoť

Mám otázočku

Úprimne. Poskytuje kanonické právo možnosť vystúpiť z katolíckej cirkvi?
 
Hodnoť

ano aj ja

chcem vystúpiť z rímskokatolíckej cirkvi. Mohol by ste mi popísať postup ?
 

Nezačneš náhodou podpisovať petíciu ?

Pokiaľ máš na mysli iba seba, podľa tvojich príspevkov je vidieť, že už dávno bojuješ proti Kristovej Cirkvi. Neviem, či si šťastnejšia. Asi by bolo potrebné prísť na koreň problému.
 

daj kontakt

a určite tú petíciu podpíšem :-), No ale máš pravdu je to len môj problém a nechce sa mi byť niekde, kde som len formálne. Proti RCK nenávistne nepíšem, iba kriticky. A to je rozdiel.
 
Hodnoť

Je pozoruhodné

tvrdenie, že krst niekoľkodenného dieťaťa zanechá nezmazateľný znak na jeho duši. Pán Illéš, mali by ste sa ísť liečiť na psychiatriu. Ak sa im podarí vyliečiť vašu ťažkú duševnú chorobu, ako bonus by vám mohli pomôcť aj od nesmiernej samoľúbosti.
 

este pozoruhodnejsia uvaha

Katolicka cirkev uznava, ze krstom sa zanechava nezmazatelny znak. Veriaci toto akceptuju, neveriacim to moze byt jedno. Preco potom odporucas psychiatriu len preto, ze autor patri do prvej skupiny? V tom pripade by si mal byt dosledny, a toto odporucanie davat kazdemu clenovi RKC. Cim skor zacnes , tym lepsie. Odporucam letaky a hor sa do ulic. ;-)
 

 

Stavím sa, že nie všetci členovia RKC túto volovinu akceptujú. Nezovšeobecňuj.
 

Treba rozlišovať:

"členov" TKC a tých, ktorí sa k nej hlásia a zároveň často vôbec nevedia, čo to znamená...
 

oops:

tam malo byť RKC
 

 

TAk potom láskavo argumentujte takým počtom veriacich, ktorí s vami bezvýhradne súhlasia, a nie s 80%. Aké je kutočné percento, čo myslíš ? Štyri percentá ?
 

predpoklada sa,

ze ked sa uz do RKC niekto zaradi, ze akceptuje jej ucenie ..pokial nie, klame sam seba
 

 

Skôr by som povedal, že cirkev klame sama seba o tom, aké percento prívržencov má. Seba, a aj ostatných. Napokon, klamstvo ako pracovná metóda sa preukázalo aj u Baláža či Sokola.
 

pletieš sem

pojmy s dojmami - v tomto prípade doslova.
 

 

Ok. Zopakujem podstatu.
.
Stavím sa, že nie všetci členovia RKC si myslia, že krst niekoľkodenného dieťaťa zanechá nezmazateľný znak na jeho duši.
.
Môžeš sa k tomu vyjadriť, prípadne podať návrh na exkomunikáciu všetkých, čo si to nemyslia, aby vám sedeli percentá.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > >>

Najčítanejšie


 1. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 1 527
 2. Marek Mačuha: SaS - prestaňte s tým populizmom! 1 070
 3. Martina Hilbertová: Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ zaplatil až troch poradcov 1 022
 4. Michal Porubän: Urážač žien Blaha alias módny guru parlamentu..."Na scénu !!! " 590
 5. Anton Kovalčík: Fuj internet 1. Webkamky. 447
 6. Juraj Paškuliak: Matovič je zákerný podrazák. Vie len intrigovať a rozvracať 444
 7. Eva Gallova: Vtipy o vlekároch 377
 8. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic 369
 9. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Vianočný večierok, na ktorý nikdy nezabudnem 328
 10. Miroslav Lukáč: Dajte mu konečne ranu z milosti! Tára o nevine, ako predtým M.Jankovská. 282

Rebríčky článkov


 1. Jozo Peric: Pfizer má vďaka prvenstvu pri vakcíne proti Covidu dobre našliapnuté
 2. Július Kovács: Najlacnejší pohrebák sveta z Ruska. Len 11 000 €!
 3. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic
 4. Denis Jacko: Nechcem už spomínať
 5. Miroslav Binčík: Konverzná terapia v roku 2020? Budíček!
 6. Patrick Linhart: Hovorca si robí čo chce. Minister Mičovský o vyjadreniach svojho hovorcu ani len nevedel!
 7. Kristína Jakubičková: Ach, tí muži!
 8. Dušan Seberíni: Pani Čaputová vymenujte už konečne Matovičovho vládneho spíkra !
 9. Peter Homola: Basket v TV.
 10. Stanislav Martinčko: R. Fico: Teraz by nám viac ako inokedy, bodol marketingový generálny prokurátor!


Už ste čítali?