Ako vyzerali naše vianočné dielne

Autor: Stanislav Illéš | 1.1.2007 o 13:20 | Karma článku: 9,29 | Prečítané:  3973x

V medzivianočnom období už tradične organizujeme u nás na fare vianočné dielne. Aby deti nesedeli len doma pri televízore, ale môžu si prísť niečo vyrobiť a zabaviť sa. Čo sme robili tento rok?

Veľký úspech má liatie sviečok. Zo starých sviec (v kostole sa ich nájde dosť) sme vybrali knoty, sviece sa rozpustia a "vosk" sa dá jednoducho zafarbiť kúskom pastelky. Forma, do ktorej sa budúca sviečka naleje môže byť zhotovená buď z tetrapakového obalu ale stačí aj napr. dvojdecový umelohmotný pohárik. A o niekoľko chvíľ (pri troške trpezlivosti) je zelená, modrá, žltá či viacfarebná sviečka hotová.

Používanie tzv. servítkovej techniky je dosť rozšírené. Dopredu sme pripravili sadrové výlisky vo forme rámov na obrazy (v troch veľkostiach, približne 8-10 cm) aj s vyplnenou vnútornou plochou. Deti si rám mohli namaľovať akrylovými farbami a do stredu špeciálnym lepidlom nalepiť jednu vrstvu obrázkovej servítky. Tá sa tam prichytí, lepidlom sa to pretrie aj zvrchu a obraz je hotový. Zozadu sa lepiacou pištoľou nalepí kúsok špagátika, aby to bolo na čo zavesiť a je to. Keďže výber obrázkových servítok je neobmedzený, rozdielnosť obrázkov je zaručená.

Tento rok sme na dielňach vyrábali aj veci z papiera: akoby vianočné gule, z výkresu natretého vodovými farbami sa vystrihne 12 krúžkov, do ktorých sa načrtne päťuholník. Vzniknuté rohy sa ohnú a pozliepajú sa obyčajným lepidlom na papier. Na koniec sa pripevní šnúrka, aby bolo ozdobu ako zavesiť príp. sa môže ozdobiť rôznymi lesklými nálepkami v tvare srdiečok či hviezdičiek.

Z papiera sme tiež vytvárali zaujímavé "vianočné stromčeky" - výkres sa z jednej strany natrie vodovými farbami na zeleno, po zaschnutí z druhej strany viacfarebnými škvrnami. Poskladá sa z toho ihlan s trojuholníkovou základňou. Pred jeho zlepením sa orezávačom vyrežú rôzne malé tvary (trojuholník, štvorec, kruh, srdiečko), ale tak, aby zostali spojené, teda tvary sa len vyhnú do vonkajšej strany. Vyzerá to veľmi zaujímavo.

Z alobalu sa dá vytvoriť veľmi pekný stromček. Zošúľaním sa urobia konáriky, tie sa pospájajú a vytvorí sa tvar košatého stromu. Na koniec konárikov sa z pauzovacieho papiera vystrihnú listy, ktoré po prilepení potrieme lepidlom a posypeme rozdrvenou vianočnou guľou zmiešanou s farebným pieskom. Lepiacou pištoľou sa to celé pripevní sa kameň a dielo je hotové.
  

A napokon sme robili anjelikov: hlavička z korku, cez dierku v ňom sa prevlečie lesklý žinilkový drôtik, telo je z bieleho krepového papiera pripevnené "zlatou" nitkou, krídla sa vytvoria z papiera na pečenie, ktorý sa po natretí lepidlom posype rozdrvenou vianočnou guľou.

Jednoduché, ale efektné. Deti sa bavili skoro 4 hodiny. Ďakujem všetkým, ktorí mi pri tohtoročných vianočných dielňach pomohli.

»» Video z celej akcie si môžete pozrieť tu... (alebo stiahnuť, napr. aj do mobilu).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Doobeda pretestovali 828-tisíc ľudí, pozitívnych bolo takmer osemtisíc

Covid-19 podľahlo ďalších sedem pacientov, pribudlo 2 573 infikovaných.

Zoroslav Kollár aj dvaja sudcovia idú do väzby

Policajná akcia Víchrica sa týkala celkovo desiatich ľudí.


Už ste čítali?