Jediného poriadneho Mikuláša mal dnes Shooty

Autor: Stanislav Illéš | 6.12.2006 o 22:00 | Karma článku: 9,93 | Prečítané:  3166x

Dnes som si (okrem omše o 6:30, stretnutia s katechétmi o 10:00, pohrebných obradov o 13:00, krstnej prípravy o 16:00 a pomoci deckám pri brovsovaní na nete od 18:00) našiel čas aj na telku. Nikde som však nevidel poriadneho Mikuláša. Takého, ktorý by vyzeral ako ten skutočný - biskup spred asi 1700 rokov. Všade (každá naša televízia, aj tie maďarské, poľské a české) boli chlapíci v červenom habite s bielou "kožušinkou", na hlave červená čiapka s brmbolcom. Na počudovanie karikaturista Shooty má v dnešnom tlačenom SME takmer dokonalú postavičku Mikuláša: v bielej albe (dlhé splývajúce rúcho) na ktorej je starodávny ornát (omšové rúcho v liturgických farbách), na hlave má biskupskú mitru a v ľavej (správne!) ruke drží berlu - pastierku palicu. Drobnou chybičkou je len opíjajúci sa "čert" s vidlami. Kto to bol svätý Mikuláš?

 http://www.santiebeati.it/dettaglio/30300

Narodil sa asi v polovici 3. storočia, bol synom bohatých rodičov Epifanesa a Johany. Ako mladý chlapec sa vyhýbal roztopašnostiam a radšej sa venoval duchovným veciam a snažil sa zapamätať si z Biblie čo najviac naspamäť. Po smrti rodičov premýšľa, čo urobiť s veľkým zdedeným bohatstvom – ako ho nepoužiť na svetskú slávu, ale na slávu Božiu. Poda legendy v tom čase bieda donútila jedného suseda, aby zo svojich dcér urobil neviestky. Keď sa to Mikuláš dozvedel, zhrozil sa a do kusu látky zabalil hrudu zlata a tajne ju vhodil do susedovho domu. To napomohlo, aby susedove dcéry nemuseli vykonávat potupné remeslo. Podobné dobročinné skutky sa opakovali viackrát. Keď v meste Mira zomrel biskup, veriaci sa modlili a postili, aby mohli zvoliť nového. V noci počuli hlas, aby sa biskupom stal ten, kto ráno ako prvý vkročí do chrámu. Mikuláš sa tak stal biskupom, naďalej však bol pokorný, bol vzorom láskavosti a dobročinnosti.
Svätý Mikuláš je patrónom obchodníkov, advokátov a sudcov a tiež výrobcov parfémov.
Zobrazuje sa ako biskup s mitrou na hlave a berlou v ruke.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poukázali na spornú Foraiovu poľovačku, úrady im nechcú vrátiť revír

Okrem bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej do revíru chodí strieľať aj Róbert Veselka, konateľ jednej z firiem zo zdravotníckej skupiny Medirex.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Hybridy klamali, majú oveľa vyššiu spotrebu

Ako hybridy nešetria palivo tak, ako sľubovali.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Prípad poľovníkov ilustruje, aké ťažké je byť smelým zajkom

Byť odvážnym kritikom je ako kráčať po povrchu Mesiaca.


Už ste čítali?