Cirkev nemusí platiť niektoré dane

Autor: Stanislav Illéš | 9.11.2006 o 15:00 | Karma článku: 10,93 | Prečítané:  9819x

Od 1.1.2007 nadobúda platnosť zákon č. 120/2006 Z.z., ktorým sa dopĺňa zákon č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach... Ide v podstate o jednu dlhú vetu, v ktorej sa o.i. spomínajú aj cirkvi a náboženské spoločnosti. Ktoré dane však spolu so školami či inými vzdelávacími inštitúciami nemusia platiť?

Tá dlhá veta znie:
"Od dane sú oslobodené: pozemky a stavby, alebo ich časti slúžiace na vzdelávanie, alebo na vedeckovýskumné účely, na vykonávanie náboženských obradov, vo vlastníctve verejných vysokých škôl, alebo vo vlastníctve štátu,  v užívaní štátnych vysokých škôl, vo vlastníctve štátu v správe Slovenskej akadémie vied, alebo vo vlastníctve cirkví a náboženských spoločností registrovaných štátom, taktiež pozemky a stavby alebo ich časti slúžiace stredným školám, učilištiam, strediskám praktického vyučovania a školským zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávnych krajov alebo školám a školským zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti krajských školských úradov."

Na jednom stretnutí niekoľkých desiatok starostov obcí a zamestnancov mestských úradov zaoberajúcich sa miestnymi daňami bolo vysvetlené, že táto novelizácia oslobodzuje cirkvi od platenia miestnych daní za všetky stavby a pozemky, ktoré vlastnia. Istý pán starosta sa na predmetnom stretnutí, kde novelizáciu vysvetľovala fundovaná odborníčka spýtal, či sa teda oslobodenie od daní vzťahuje aj na poľnohospodársku pôdu, ktorú cirkvi prenajímajú. Odpoveďou mu bolo, že áno.
To by však znamenalo (pri opomenutí ostatných inštitúcií vymenovaných v zákone), že cirkvi (resp. nájomcovia) by nemuseli platiť miestne dane za žiadne stavby a pozemky, ktoré vlastnia (resp. majú v prenájme).

Zákon však hovorí, že sa jedná iba o stavby a pozemky slúžiace na vykonávanie náboženských obradov vo vlastníctve cirkví a náboženských spoločností registrovaných štátom.
Zatelefonoval som teda spomínanej odborníčke (to nie je ironické, jedná sa o skutočne kvalifikovanú a odborne spôsobilú pani, ktorá v oblasti vytvárania legislatívy pracuje už dlhé roky), či by som jej mohol povedať svoj názor, teda, že jej vysvetlenie asi nebude celkom správne. Vypočula ma a povedala, že sa na to ešte spýta, ale myslí si, že to vysvetľuje dobre a naozaj sú všetky cirkevné stavby a pozemky oslobodené od miestnych daní.

Na druhý deň mi telefonovala späť a jej odpoveď bola zaujímavá: pýtala sa troch právnikov, ktorí jej potvrdili, že jej vysvetlenie predmetnej vety nového zákona je správne. Potom však zatelefonovala aj do Národnej rady SR poslancom, ktorí predkladali túto novelizáciu a tí jej naopak potvrdili moju teóriu.

Hoci je tá veta dlhá a zložitá (pretože chce obsiahnuť čo najviac možností), vyplýva z nej, že od miestnych daní sú oslobodené stavby a pozemky slúžiace na vykonávanie náboženských obradov vo vlastníctve cirkví a náboženských spoločností registrovaných štátom a nie všetky cirkevné pozemky a stavby (poľnohospodárska pôda, lesy a pod.).

Pýtam sa však sám seba, ako budú postupovať predstavitelia obcí a miest, ktorí si spomínaný zákon nechali na odbornom školení vysvetliť, ale tam im bola podaná nesprávna interpretácia... Ak oslobodia od miestnych daní všetky cirkevné stavby a pozemky, prídu (v mnohých prípadoch) o značnú časť svojich príjmov. Ale zákonodarcovia to tak nechceli - ich cieľom pravdepodobne bolo, aby sa nemuseli platiť dane za kostoly (modlitebne, bohoslužobné priestory) prípadne parky obklopujúce tieto stavby. Mohli to však napísať jasnejšie a zreteľnejšie, aby nevznikali rôzne - úplne odlišné - výklady.

V našom konkrétnom prípade obec Tekovské Lužany získala na miestnych daniach z ornej pôdy patriacej katolíckej cirkvi (u nás sú ešte aj evanjelici, kalvíni, baptisti, jehovisti) za 1.281.529m2 (hodnoty pôdy 27,40Sk za 1m2, sadzba dane 0,25%) celkom 87.784,-Sk.
Obec Ondrejovce získala na miestnych daniach (za tých istých podmienok) za 599.476m2 ornej pôdy vo vlastníctve katolíckej cirkvi celkom 41.064,-Sk.
To nie sú celkom zanedbateľné príjmy, o ktoré by obce prišli pri nesprávnej interpretácii novelizácie zákona.

foto v perexe: http://www.online-card-games.net/images/public/blog/original_moneymanag.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?