O čom som dnes kázal

Autor: Stanislav Illéš | 5.1.2014 o 14:25 | Karma článku: 9,46 | Prečítané:  1409x

Vo vianočnom období počúvame jednoduché a zrozumiteľné príbehy, ktoré nám o narodení Ježiša napísali evanjelisti Matúš a Lukáš. Dnes sme ale počuli trošku náročnejšie vysvetlenie zmyslu Ježišovho narodenia od evanjelistu Jána, ktoré sa začína slovami "na počiatku bolo Slovo a to Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh".

 http://ipev.blogspot.sk/2011/03/in-principio-erat-verbum.html

My v živote vnímame obidva spôsoby poňatia príchodu Božieho Syna. Boží plán na záchranu tohto sveta sa odohral z pozemských súvislostiach. Preto prichádza anjel a oznamuje Márii... Cisár dáva rozkaz na sčítanie... Jozef s Máriou idú do Betlehema... Nenájdu miesto... Mária porodí prvorodeného... Anjeli spievajú... Pastieri sa prichádzajú pokloniť... Toto všetko sa ľahko a pekne číta, je to zrozumiteľné. Ale zároveň nás to môže viesť k akejsi rozprávkovej atmosfére, že je to celé len nejaký milý príbeh z dávnych čias.

Preto je dôležitý aj ten odbornejší výklad, ako nám ho ponúka sv. Ján a sv. Pavol. Hovoria, že na zem prišlo večné Slovo, ktoré bolo stále u Boha a ono samo bolo Bohom a skrze neho všetko povstalo. Jeho narodením sa zjavila Božia milosť, ktorá prináša spásu všetkým ľuďom. Je to Slovo Boha, ktorý na tejto zemi prehovoril ústami svojho Syna, aby sme sa skrze Ježiša stali Božími deťmi.

Naša viera a náš vzťah k Bohu má oba tieto rozmery. Ten jednoduchý, ktorý sa dotýka nášho srdca, i ten náročnejší, ktorý zasahuje náš rozum. Nanešťastie sa na mnohé udalosti našej spásy pozeráme povrchne a vonkajšie obrady či zvyky sú pre nás dôležitejšie ako vnútorný obsah. O Vianociach hovoríme v súvislosti so stromčekom a darčekmi. O Veľkej Noci vravíme v súvislosti so šibačkou. Na sviatok všetkých svätých hovoríme o zapálených sviečkach. Na hody nám ide o kolotoče. Lenže sviatky tu nie sú preto, aby sme oslavovali rôzne nánosy a všeličo, čo sa na ne prilepilo. Majú nám sprítomňovať udalosti našej spásy. Lenže to je už náročnejšie: treba ísť do hĺbky, k podstate, hľadať zmysel. Ale človek je mnohokrát lenivý premýšľať.

Avšak si uvedomme, že sviatky sa skončia. Kolotoče odtiahnu, sviečky na hroboch zhasnú, stromček vyhodíme. A čo nám zostane?
Pokiaľ však človek pochopí hĺbku jednotlivých udalostí spásy, pokiaľ o nich uvažuje, pýta sa na ich zmysel a význam pre jeho vlastný život, objaví veľkú Božiu lásku voči ľuďom. Prežívajme teda sviatky tak, aby neboli pre nás len rozptýlením, ale príležitosťou na poučenie o láske Boha, ktorá sa prejavila príchodom jeho Syna na svet.

inšpirácia: kapky.eu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?