Farárove Vianoce

Autor: Stanislav Illéš | 4.1.2014 o 15:22 | Karma článku: 11,16 | Prečítané:  1791x

Vianočné sviatky katolíckeho kňaza sa zvyčajne nezačínajú nákupom darčekov na poslednú chvíľu. Naozaj sa snažím na toto krásne obdobie dobre pripraviť. A tak sa Vianoce vlastne začínajú adventom. A na jeho úvode bol pastiersky list našich biskupov.

interiér farského kostola sv. Štefana v Tekovských Lužanochinteriér farského kostola sv. Štefana v Tekovských LužanochS.I.

V našej farnosti sme adventnú prípravu vzali seriózne. Zapojili sme sa do projektu Roráty 2013 a inšpirovaní poľskými kolegami sme sa vydali po chudobnej ceste - ceste k Bohu. Bolo zaujímavé denne sledovať život 15 svätých, ktorí nám svojím príkladným životom ukazovali, že len "toľko máš, koľko dáš".

Počas adventu býva na námestí v našej obci adventný veniec. Každú nedeľu popoludní sa k zhromaždeným prihovorí duchovný z iného cirkevného spoločenstva (katolíci, reformovaní, evanjelici a baptisti). Prvá adventná nedeľa patrí katolíkom, a tak som im krátko pripomenul, že na Vianoce oslavujeme príchod Božieho Syna na tento svet - a on neprišiel do prepychového paláca, ale Boh zariadil, aby sa narodil do milujúcej rodiny.

Pred Vianocami sa ľudia zvyčajne chcú vyspovedať. Obyčajne tak robia katolíci aspoň raz za rok. Tu na južnom Slovensku ich nie až tak veľa, žeby bolo potrebné sedieť v spovednici celé hodiny, ale vypomáhame si s kolegami, a tak k mojim farárskym Vianociam patrí aj cestovanie po okolitých dedinách a trpezlivé sprostredkovanie Božieho milosrdenstva pri spovediach. Práve preto som "zmeškal" aj vyzdobovanie kostola. Máme v ňom tento rok tri darované stromčeky, aby tak bola vôňa a atmosféra skutočne vianočná.

Napokon po príprave kázní v slovenčine i madarčine sa začne kolotoč omší v mojich troch kostoloch. Polnočné, na Božie narodenie, na sviatok sv. Štefana, v nedeľu Svätej rodiny, na slávnosť Panny Márie Bohorodičky prvého januára. Ešte ma čaká druhá vianočná nedeľa, sviatok Zjavenia Pána a napokon koniec vianočného obdobia budúcu nedeľu na sviatok Krstu Krista Pána. Keď to tak spočítam, bude tých omší spolu tridsať.

Pochopiteľne, že bolo potrebné ešte pripraviť štatistiku na koniec kalendárneho roka: koľko bolo krstov (12), sobášov (2), pohrebov (9), prvoprijímajúcich detí (10); v tomto roku bola aj birmovka (34). K tomu patrí aj oblasť finančného hospodárenia farnosti, kde sa veriaci dozvedeli, koľko sa vyzbieralo do zvončeka (1077€), koľko sme dostali ako nájomné za pôdu (11034€), koľko platíme za plyn, elektrinu, telefón; tiež koľko sa vyzbieralo pri zbierkach na charitu, misie či kňazský seminár; a tiež koľko sme zaplatili daň z nehnuteľnosti obci (46€) a tiež štátu ako daň z príjmu (1552€).

Tak ako v domácnosti sú s Vianocami spojené najrôznejšie povinnosti ale aj krásne a pohodové chvíle, niečo podobné je to aj u kňaza. Ak sa rodina vyberie na polnočnú, právom očakáva, že to všetko bude riadne pripravené. Aj v tomto roku sa to u nás vďaka obetavým spolupracovníkom podarilo. Aby sme mohli osláviť, že "Boh tak miloval svet, že nám poslal svojho jednorodeného Syna za Spasiteľa".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?