reklama

Ako sa u nás v kostole spieva?

Ako pán farár diriguje... :) Heh, ale nie; ja v tom nie som až taký dobrý. Hoci k liturgii patrí aj spev, ale nie iba ten kňazov. Po reforme liturgie pred štyridsiatimi rokmi tu máme možnosť inak a aktívne sa zapojiť spevom aj pre veriacich.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
organ vo farskom kostole sv. Štefana v Tekovských Lužanoch
organ vo farskom kostole sv. Štefana v Tekovských Lužanoch (zdroj: S.I.)

V tradičnej predkoncilovej liturgii sa ľudia zapájali do liturgie skôr sporadicky, viacmenej sa nábožne zúčastnili na svätej omši. Ale pravdou je, že sa dosť spievalo.

Nový omšový poriadok priniesol aktívnejšiu účasť veriacich v liturgii. Mohli sa začať používať národné jazyky najmä pri čítaniach a spoločných modlitbách veriacich. Je smutné, že v mnohých krajinách to kňazi vzali akosi bezbreho a nedopadlo to dobre, keď sa z liturgie stalo viacmenej divadlo.

K sláveniu svätej omše patrí spev. Napríklad ten typický: gregoriánsky chorál (verím, že ešte stále ho je možné počuť na nedeľnej svätej omši v latinčine v Katedrále sv. Martina v Bratislave, kam sme ako bohoslovci za čias vysokoškolských štúdií pravidelne chodievali a spievali).
Rozhodne môžeme byť vďační našim predkom, ktorí zostavili Jednotný katolícky spevník a môžeme ho používať už pekných pár desaťročí. Hoci mnohí (najmä mladí) považujú texty týchto piesní za staré a prežité, rozhodne to tak nie je. Vážim si historické dedičstvo zaznamenané aj v takejto podobe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pochopiteľne, že u nás k spevu pri liturgii patrí najmä organ. V množstve cirkevných dokumentov sa dočítame, že tento starobylý nástroj má svoje významné a jedinečné miesto pri liturgickom speve. A tak by to malo byť. Na doprevádzanie spevu pri slávení svätej omše je nenahraditeľný.

V posledných rokoch ale pri liturgii dostávajú miesto aj iné hudobné nástoje, napríklad rôzne druhy gitár. Nepopieram, že raz za čas to môže byť oživenie, ale nemal by sa z toho stávať štandard. Má to svoje miesto pri tzv. svätých omšiach pre mládež, ale v nedeľu, keď sa v kostole zhromažďuje celé farské spoločenstvo by to mala byť skôr výnimka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zostáva ale na pováženie otázka, ktorú som dostal pred napísaním tohto článku: spievajú u vás ľudia? Veruže, ani moc nie... A je jedno, či sa spieva po slovensky alebo po maďarsky. Nemáme ani spevácky zbor. Organistom to ide celkom dobre, ale až na niekoľko výnimiek akoby sa ľudia nechceli zapojiť do liturgie. Akoby naozaj prišli do divadla: len by si sadli, vypočuli si, čo si pre nich pán farár pripravil; veď aj "kostým má farebný", aj si to "dovadlo" zaplatíme prispením päť centov do zvončeka a hotovo. Aktívna účasť na liturgii (aspoň u nás) pokryvkáva.

Ale nemalo by sa zabúdať, že kto spieva, dvakrát sa modlí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A ako s obľubou hovorievam: všetci vieme spievať, ale nie každý to dokáže počúvať.

Obrázok blogu

kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria na facebooku

Stanislav Illéš

Stanislav Illéš

Bloger 
  • Počet článkov:  206
  •  | 
  • Páči sa:  0x

katolícky kňaz potýkajúci sa s problémami aj radosťami mimoriadnych ľudí Zoznam autorových rubrík:  náboženskémodlitbypôstne zamysleniakázne a príhovorysúkromnémyšlienkyM&Co.všeličo iné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu